
Azt régóta tudjuk, hogy a momentumok, a fontos pillanatok köré érdemes adományszervező kampányt indítani, vagy bármilyen publikus, aktivizáló kampányt. Az elmúlt években leginkább ahhoz voltunk szokva, hogy egy-egy tüntetés köré, felháborító hír köré, egy-egy botrány köré szervezzük az adománygyűjtést.
Nem emlékszem, hogy valaha is Magyarországon részese lehettem olyan nagy, történelmi pillanatnak, amikor viszont kampányt egy nagyon jó hír köré szervezetünk volna.
Fel is merült a kérdés: most, hogy új kormány van, most, hogy megérkezhetnek az EU-s pénzek, most, hogy a civilek nincsenek tiltólistán és kaphatnak támogatásokat, most, hogy nincs krízis és félelelm, hogyan fognak adományozni az emberek?
A momentumok lehetnek jók és rosszak is. Hullámok. A természetüknél fogva bizonyos pontig nagyon hasonlatosak.
- az emberek nagy tömegét valamilyen téma nagyon érdekli
- erős érzéseket kelt (felháborodást, dühöt, csalódottságot, de akár örömöt, hálát, felszabadultságot is)
- nagyon gyorsan történnek az események, akár gyors fordulatokat is hozva.
Egyelőre úgy látszik, a kormányalakítás megindította az adományozási kedvet. Az egyik ok minden bizonnyal a hála. A hálát mindig is nagyon erős motivációnak tekintettük az adakozásban. Megindultak a magánadományok, a major donor adományok is.
A másik ok minden bizonnyal az a tudat, hogy már nem kell félni.
Egy közeli barátom hirtelen több, nagyobb összeget is adományozott olyan szervezeteknek, amelyek munkájukkal nagyban hozzájárultak a kormányváltáshoz. Kapva kaptam az alkalmon és gyorsan kikérdeztem, hogy milyen érzései, motivációi és tapasztalatai vannak az adományozásban.
- Alapvetően a hála és a megindultság késztette adományozásra. Lenyűgözte az emberek bátorsága, akik szembe mertek menni a rezsimmel. Volt némi bűntudat is, amit meg tudott nevezni, ami leginkább arról szólt, miért nem volt aktívabb politikailag korábban.
- Nagyobb összegeket adományozott, mert háláját a nagyobb összeggel tudta legjobban kifejezni.
- Bankszámlára utalt. Ez volt számomra a legszomorúbb, mert én kifejezetten azt szeretem, ha a donorok online adományoznak, megadva a kontaktjaikat a szervezetnek, így tovább szövődhet egy kapcsolat. Az ok, ami miatt bankszámlára utalt, a honlapokban volt keresendő. Az első szervezet, ahol próbálkozott, nagyon sok adatot kért tőle (nem csak nevet, email címet, hanem címet és telefonszámot is), ami miatt azonnal türelmetlenné és biztalmatlanná vált. Ott inkább megkereste a bankszámlaszámot és aztán később is ezt preferálta.
- A legtöbb helyen egyszeri adományt adott, kivétel a Direkt36, akiknek a honlapja győzte meg őket, hogy inkább havi rendszerességgel adományozzon. Sőt, ugyan itt is átutalt, de a honlap arról is meggyőzte, hogy a közleménybe írja be az emailcímét a kapcsolattartáshoz. Itt leginkább a különálló kis csomagok tetszettek neki, azok nevei, és a szuper UX, a user experience.
Nos, izgalommal várom, miket hoz még itthon az új kormány a civilek és az adományozás területén.